کاخ بيلربي در بخش آسيايي استانبول قرار دارد و به منطقه اي كه پايه پل تنگه استانبول ساخته شده گفته ميشودو اين منطقه از دوران بيزانس براي ساخت كاخ ها اختصاص داشته است.

کاخ بیلر بی

 

این كاخ در بين سالهاي 1865-1861 در محل يك قصر چوبي قديمي به دستور سلطان عبدالمجيد ساخته شد. در جبهه بيروني و دكوراسيون داخلي آن نقوش شرقي و ترك همراه با تزئينات سبك مغرب زمين به كار برده شده است.بنای کاخ ساختمان 3 طبقه ای است كه مشابه كاخ دلما باغچه میباشد و شامل 26 اتاق و 6 سالن با بخشهاي حرامسرا و اندروني است.

درداخل اين كاخ كوچك با لوسترهاي باهامايي كه هر كدام گنجينه اي بي نظير است، چيني هاي مخصوص و گلدان هاي سراميكي تزئين شده اند.همچنین مبلمان ستاره اي و فرشهاي گرانبها نيز زيبايي خاصی به اين مكان داده اند.

کاخ بیلر بی

در کاخ بيلربي از مبلمان اوتانتيك، فرشها، پرده ها و ساير اشياء و وسايل، به همان شكل خود محافظت خواهد شد.تزئينات جبهه مشرف به دريا، حياط تميز و سالن حوض دار مياني و نردبان هاي اسپيرال از ديدنيهاي بسيار جالب اين مكان مي باشد.در جبهه عقبي يك حوض (استخر) بزرگ، تراس ها و اصطبل هاي اسب قرار دارد.جالب این است که يك راه تونل قديمي كه تا سالهاي 1970 مورد استفاده قرار مي گرفت از زير حياط كاخ عبورمیکند.همچنین در اين قصر كه 2 كوشك كوچك مشرف به ساحل داشته از دولتمردان و مهمانان حكومت استقبال میکردند.