کاخ توپکاپی منزلگاه سلاطین عثمانی از سال 1465 تا 1856 بوده است و یکی از محبوب ترین مکان های تفریحی و توریستی شهر استانبول است. قصر توپ قاپی در سال 1478 به دستور فاتح سلطان مهمد ساخته شد و نزدیک 400 سال به عنوان مرکز اداری و محل اقامت امپراطوران عثمانی شناخته می شد.این کاخ دارای معماری بی نظیر و حیاط های زیبایی است. این سرا در سال 1924 یعنی اندکی پس از دوره عثمانی تبدیل به موزه شد.

این کاخ در شبه جزیره تاریخی یاریم آدا ساخته شده و این شبه جزیره میان گلدن هورن و دریای مرمره وجود دارد.

کاخ توپکاپی استانبول

کاخ توپکاپی محل حرم سلطنتی نیز بوده است. تور حرم جداگانه است و گردشگرانی که می خواهند از حرم دیدن کنند باید علاوه بر ورودی 13 دلاری این کاخ، 10 دلار دیگر هم پرداخت کنند. این موزه از ساعت 9 صبح تا 7 بعد از ظهر همه روزه بجز سه شنبه ها باز است.

کاخ توپکاپی استانبول

درون موزه کاخ توپکاپی بیش 86 هزار شی ارزشمند دیده می شود.با آنکه دارای کلکسیونهای زیبایی از جواهرات، ساعتها، لباسها و عتیقه جات زیبای امپراطوران است اما در بین مسلمانان بیشتر با اشیای نگهداری می گردند.

کاخ توپکاپی استانبول

موزه قصر توپ کاپی با اینکه آثار مقدسی از اکثر ادیان منطقه دارد اما بیشترین آثار مربوط به اسلام است و مهمترین و مقدس ترین موزه اسلام به حساب می آید.مکانی که برای توپقاپی در نظر گرفته شده بی نظیر است، هزار سال پیش نیز امپراطوران بیزانسی این زمین را برای قصرهای خود انتخاب کرده بودند.