قصر دلماباغچه بین سالهای ۱۸۴۳ و ۱۸۵۶، بدستور سلطان عبدالمجید یکم، ۳۱امین پادشاه عثمانی، ساخته شده‌است.در این کاخ از سال 1856 تا 1924 شش سلطان عثمانی  فرمانروایی کرده اند . کاخ دلمه باغچه در کنار تنگه بسفر واقع شده است و در معماری آن تلفیقی از هنرو معماری ترک با اروپایی به کار رفته است .

این قصر در مساحت ۴۵ هزار متر مربع و در منطقه‌ای با مساحت ۱۱۰ هزار متر مربع بنا شده‌است.

 کاخ دلمه باغچه

 

بزرگترین چلچراغ بلور بوهمی در این قصر واقع شده‌است.این چلچراغ که هدیه‌ای است از طرف ملکه ویکتوریا اول، ۷۵۰ حباب و وزنی معادل ۴٫۵ تن دارد.

سلطان عبدالحمید پس از آنکه در سال 1839 به تخت نشست به دنبال احداث کاخی برآمد که بتواند در طول سال در آنجا اقامت کند. ساختمان این کاخ که دلمه باغچه سرای نام گرفته و تحت تأثیر معماری اروپا به سبک رنسانس و باروک ساخته شده بود و در سال 1853 به پایان رسید و برای تزئینات آن حدود 4 میلیون طلا صرف شد!

 کاخ دلمه باغچه

یک تخت خواب در یکی از اطاقها قرار دارد که پرچم ترکیه به عنوان روتختی روی ان پهن شده است.در ١٠ نوامبر ١٩٣٨ آتاتورک آخرین لحظه های عمرش را در همین کاخ روی همین تخت گذراند  و در سن ۵٧ سالگی همینجا هم فوت کرد.ساعت مرگ آتاتورک ٩:٠۵ دقیقه صبح بود.از آن به بعد تمام ساعتهای این کاخ را روی همین ساعت متوقف کرده اند.بنابراین تمام ساعتها در اینجا ٩:٠۵ دقیقه را نشان میدهند.انگار با مرگ آتاتورک در اینجا زمان برای ابد متوقف شده است.

* ورودیه کاخ دلمه باغچه برای هر نفر 20 لیره میباشد
* روزهای 5 شنبه کاخ دلمه باغچه تعطیل میباشد و امکان بازدید وجود ندارد .

آدرس :
ترکیه- استانبول- محله بشیکتاش
کاخ دلمه باغچه استانبول