آیزانویی شهر ثروتمند امپراتوری روم،شهری باستانی در استان «کوتاهیه» و شهرستان «چاودار حصار» ترکیه است.این شهر با ارتفاعی یک هزار متری از سطح دریاهای آزاد، شهری مهم از نظر سیاسی و تجاری در امپراطوری روم به حساب می امد.

شهر باستانی آیزانویی

 

 

در دوران اولیه بیزانس این شهرمركز روانشناسی بود، در دوران امپراتوری روم با صنعت پشم بافی و شراب سازی توسعه و شهر ثروتمندی گردید.طبق تاریخ قدمت این شهر باستانی به عصر برنز بازمی‌گردد و از این رو از اهمیت تاریخی بسیاری برخورداراست.

جالب اینکه نام شهر نیز از کلمه «آزان» که نام یکی از سه پسر«آرکاس» - یکی از قهرمانان افسانه‌ای تمدن فریقیه- بوده گرفته شده است واز میان آثار باقیمانده آن دوران می‌توان معبد زئوس، مجموعه منحصر به‌فرد تئاتر و استادیوم و بازار مازلوم (تحت فرمان دیوکلسیون) را نام ببریم.

شهر باستانی آیزانویی

بدون شك مهمترین بنای آیزانویی مقبره زئوس است.عبد مقدس زئوس یا خدای باستان که در نیمه اول قرن سوم پیش از میلاد بنا گردید ولی در سال 1970 به علت زلزله‌ی شدیدی تخریب شد.

بنای آیزانویی از لحاظ معماری در آنادولو بی نظیر است. امروزه گالریها و بازراچه ها در زیر باغچه های حیاط ها نظیر یك رویا پا برجاست.همچنین در باغچه مقبره سنگ های مزارها توجه بازید كنندگان را به خود جلب می نمایند.البته این ثار تاریخی در 57 كیلومتری مركز شهر كوتاهیا قرار دارد.