سیده در معنای لغوی به معنای درخت انار است ویکی از شناخته شده ترین مناطق گردشگری ترکیه میباشد.سیده یک منطقه بندری و در عین حال منطقه ای تاریخی و باستانی نیز میباشد.

این منطقه امروزه بدلیل ویرانه های باستانی، ساحل ماسه ای، مغازه های بی شمار و امکاناتی که جهت رفاه گردشگران ارائه می کند به یک مرکز توریستی مهم تبدیل گردیده.دراین منطقه تعدد مغازه، کافه و رستوران، که همگی دارای چشم انداز زیبا از دریا هستند،زیبائی این منطقه را دو چندان نموده.

سیده

 

در اطراف خیابانهای پارک مغازه هایی قرار دارند که با فروش جواهرات زیبا و وسایل چرمی متنوع خدمات خوبی را به مشتریان ارائه می کنند.تالار تآتر تزئین شده با ستو نهای زیبا، در این منطقه از جمله زیباترین و بزرگترین تالارها بشمار می آید.بازار معبد آپولو و گورستان که در نزدیکی دریا قرار دارد از مناطق تاریخی دیگر این منطقه میباشد.

از دیگر جاذبه های این منطقه حمام رومی ها است.مجموعه ای از بهترین آثار باستان شناسی در این حمام گرد هم آورده شده که موجب گشته امروزه از این حمام به عنوان موزه استفاده شود.

در شرق منطقه سیده-دش Side و در میان جنگل های درختان کاج اقامتگاه سورگون Sorgun که شامل تیتریین گل Titiyoneol به معنای گل لرزان با (پرچم آبی و دارای ساحل آرام) و (کیزیل آگاچ Kızılagach) بوده قرار گرفته که به دلیل دارا بودن سواحل ماسه ای و دریای آرام و آبی خود بسیار مورد توجه گردشگران میباشد.

سیده

همچنین در غرب منطقه سیده مرکز توریستی کوم کوی KumKōy واقع شده که شامل چلاکلی cholakli و Kamelya کا ملیا می باشد. این منطقه نیز برای علاقه مندان دریا و طرفداران گرفتن حمام آفتاب بسیار مناسب است.در فاصله 15 کیلومتری شمال منطقه سیده مکانی به نام بوجاک شیهلار Bucakşihlar وجود دارد.

یادتان باشد که بازدید از حمام رومی، معبدها، کلیساها، آرامگاهی بزرگ، تالار، تآتر و و حتی بازاری که هنوز در وضعیت مطلوبی قرار دارد را فراموش نکنید.