در زبان ترکی پاموک کاله به معنی قصر پنبه ای است چشم اندازی زیبا و غیرواقعی در غرب ترکیه ساخته یک بنای طبیعی و جذاب که هر کسی را از هر گوشه جهان برای دیدن آن به سمت خود می کشد چشمه های آب گرم ، غارهای طبیعی ، شکل سازه ای منحصر به فرد و آبشار های طبیعی به همراه استخرهای طبیعی همه و همه باعث جذابیت خاص پاموک کاله شده و به خاطر شیب های پله ای سفید همچون برفش معروف میباشد.

[عکس: pamokkale2.jpg]


شیب های پلکانی از ماده تراورتن بوجود آمده. ماده  ای که یک سنگ رسوبی است واز آب معدنی چشمه های آب داغ رسوب می کند و به این شکل میشود. در هزاران سال گذشته در این آب ها شنا می کرده اند هیراپولیس شهر باستانی یونانی که به واسطه پادشاهان پرگامون روی چشمه های آب داغ بنا شده است. خرابه های حمام ها، معابد و بناهای تاریخی در این مکان به چشم میخورد.

آبهای کالسیوس با دمای سی و پنج درجه از ارتفاع صد متر از سطح زمین فرو می ریزند و استخرهای گوناگون و بزرگ راایجاد میکنند.استخرهای آبگرم این ناحیه خاصیت درمانی دارند. درپاموک کاله17 چشمه آب گرم با دمای 212 درجه سانتی گراد قرار گرفته که حتی تصور شنا کردن در آن نیزنمیتوان کرد

 

[عکس: pamokkale1.jpg]

مکان فوق العاده طبیعت در کنار دریای اژه میباشدو با رودخانه مِندِرِس نیز در ارتباط بوده. آب و هوای این منطقه در بیشتر ایام سال، معتدل و بسیار مطلوب بوده طوریکه زمستان های منطقه بارانی و گرم و تابستان های گرم و داغ را داراست.همیشه گردشگران زیادی از سواحل دریای اژه و آنتالیا به پاموک کاله سر میزنند.