مسجد سلطان احمد یکی دیگر از جاذبه های توریستی اصلی استانبول می باشد که یکی از زیباترین شاهکارهای معماری اسلامی است.سلطان احمد همیشه می خواست مسجدی بسازد که با مسجد ایاصوفیه برابری نماید و در این راه هم موفق شد.این مسجد طی سال‌های 1609 تا 1619 به دستور سلطان احمد اول احداث گشت و به همین دلیل پس از مرگ، وی در همین مسجد دفن شد و مسجد را مسجد سلطان احمد نامیدند.

این مسجد به علت وجود کاشی‌های آبی رنگ در طراحی داخلی به «مسجد آبی» مشهور است.

مسجد سلطان احمد استانبول

این مسجد در قدیمی‌ترین بخش استانبول و در چند قدمی سرای توپکاپی قراردارد که این منطقه در قبل از سالهای 1453 میلادی مرکزقسطنطنیه، پایتخت امپراطوری بیزانس به حساب می آمد.

مسجد سلطان احمد استانبول

این مسجد توسط محمد آقا، معمار سلطان احمد بنا شده که دستور داشت تا در ساخت زیباترین و مجلل‌ترین مکان عبادت مسلمانان در جهان از هیچ تلاشی دریغ نکند. ساختار اصلی مسجد تقریباً شبیه مکعب است که طول و عرض آن 53 و 51 می باشد. جهت گیری مسجد به گونه‌ای است که وقتی مسلمانان نماز می خوانند، رو به سمت مکه داشته باشند و «محراب» در روبرویشان باشد.

مسجد سلطان احمد استانبول

این مسجد همه روزه از ساعت 9 صبح تا 5 بعد از ظهر باز است. ورودی آن رایگان است، ولی در ساعات نماز به خصوص جمعه ها، ورود ممنوع می باشد.اگر می خواهید از این مکان مذهبی دیدن نمایید، یادتان نرود که لباس پوشیده به تن کنید. خانم ها باید روسری سرشان کنند. اگر یادتان رفت می توانید از مسجد یک روسری قرض کنید.