کاخ دلمه باغچه استانبول که یکی از جاذبه های تاریخی این شهر است در کنار تنگه بسفر واقع شده است. این کاخ که در قرن 19 میلادی ساخته شده زیبا و مجلل در واقع لوکس ترین کاخ دوره عثمانی است که در ساخت آن 14 تن ورق طلا به کار رفته است.

از این کاخ  آخرین سلاطین عثمانی به عنوان محل اقامت اولیه و کرسی حکومتی استفاده می نمودند. معماری داخلی و خارجی این کاخ ترکیبی از طراحی های عربی و اروپایی است که فقط در استانبول و این کاخ دیده می شود.

کاخ دلمه باغچه استانبول

این کاخ 3 طبقه در ابعاد 44000 متر مربع شامل 285 اطاق-44 سالن-68 دستشویی و 6 حمام است.راهروهای این کاخ با دسته های کریستال و چلچراغهای نفیس و داخل آن با آثار بسیار نفیس هنری مانند یک گالری تزیین شده.در یکی از اطاقها هم یک قالی نفیس تبریز که هدیه رضاشاه به آتاتورک بوده دیده می شود.

کاخ دلمه باغچه استانبول

آتاتورک بنیانگزار جمهوری ترکیه روزهای پایانی زندگی خود را در این کاخ روزگار گذرانده و در همین کاخ هم از دنیا رفته است.اتاق خواب آتاتورک هنوز به همان شکل نگه داشته شده است و ساعت این اتاق نیز ساعت ده و نه دقیقه بامداد (ساعت مرگ آتاتورک) را نشان می دهد.

کاخ دلمه باغچه استانبول

کاخ شامل 3 بخش اداری-حرمسرا و سالن مرتبط بین آنهاست.روی پارکتهای کفپوش که راه میرویم قرچ قرچ صدا میدهند چون فضای زیر پای ما خالی است و درواقع ما داریم روی آب راه میرویم!!!!به همین دلیل هم درون کاخ وسایل بسیار سنگین چوبی مثل بوفه ها و میزهای بزرگ دیده نمی شود تا لطمه ای به استحکام ساختمان وارد نیاید.

این کاخ همه روزه بجز دوشنبه ها و پنج شنبه ها از ساعت 9 صبح تا 4 بعدازظهر به روی عموم باز می باشد.