یکی از جذابیتهای استانبول،موزه معصومیت در استانبولاست که براساس رمانی با همین نام از اورهان پاموکمیباشد که پژوهشی مشروح درباره میلی وسواس گونه برای جمع‌آوری اشیا است.ایده این موزه سال‌ها قبل و وقتی پاموک نوجوان بوده به ذهنش رسیده که شرح مبسوطش را در دیباچه رمان آورده است.

موزه معصومیت در استانبول

 

اقای اورهان پاموک، ۶۰ ساله اهل استانبول و از یک خانواده مرفه بوده که  با خلق موزه معصومیت در یکی از کوچه های فرعی پشت خیابان استقلال در استانبول ،موجب شد تا رمان موزه‌ی معصومیت از سایر رمان‌هایش متمایز شود.

این موزه برگرفته از نام رمان مشهور این نويسنده تركيه اي برنده جايزه نوبل ادبيات است و اولين موزه اي در دنياست كه بر اساس يك رمان ساخته شد.

موزه معصومیت در استانبول

رمان در بيش از 60 كشور دنيا منتشر شده و داستان عشق يك جوان به نام كمال از يك خانواده ثروتمند و باسواد با يك دختر زيبا از اقوام فقيرش يعني فوسون را بيان مي نماید.در اين موزه اشياء روزمره مربوط به نيمه دوم قرن بيستم با حساسيتي خاص در جعبه ها و ويترين هاي زيبا به نمايش گذاشته مي شود.

موزه معصومیت در استانبول

همچنین ساختمان موزه يك خانه 3 طبقه قديمي ساخته شده در سال 1897 است.موزه معصومیت با چیدمانی شگفت‌آور را  در سال 2012 به روي علاقه مندان گشودند.

۸۳ بخش موزه منطبق بر ۸۳ فصل رمان طراحی کرده‌اند. نکته جالب آنجاست که پاموک صرفا در هر بخش به بازنمایی آنچه در کتاب نوشته شده بسنده نکرده است. هر بخش  تصویری از استانبول می‌دهد و حال و هوای یک زمان معین را تداعی می‌کند که داستان در بسترش روایت شده است.