رفت وامد در استانبول کمی پیجیده میباشد.پس لازم است که اندکی اطلاعات از قبل از سفر به این شهر داشت.در استانبول وترکیه دو نوع اتوبوس وجود دارند؛ اتوبوس های شخصی و اتوبوس های دولتی به نام IETT که متعلق به شهرداری هستند.

اتوبوس در استانبول

 

البته رنگ این دو اتوبوس متفاوت است و به راحتی قابل تشخیص می باشند.یادتان باشد که اتوبوس های بخش خصوصی، سبز و آبی است، و علامت مقصد، چاپی و زرد رنگ میباشد.ولی اتوبوس های IETT  به رنگ های متفاوتی مثل آبی و قرمز، سبز و دو طبقه هستند.

بلیط های هوشمند، در اتوبوس های عمومی قابل قبول بوده، و برای اتوبوس های خصوصی، باید پول نقد پرداخت کرد.همچنین لازم است برای اتوبوس های خصوصی 1.5 لیر و برای دولتی، 1.4 لیر پرداخت کنید.

و البته بسته به راننده اتوبوس عمومی، می توانید پول نقد(البته 1.5 لیر) را نیز پرداخت نمایید.

اتوبوس در استانبول
یک نوع جدید به نام متروباس است که به تازگی تأسیس شده است و نوعی از اتوبوس های سریع میباشند که در خطوط ویژه حرکت میکنند وبه این دلیل با ترافیک زیاد روبرونمی شوند. این خطوط، بخش های آوسیلار و کادیکوی در بخش آسیایی را به باکیرکوی و سویزلی بگ، متصل می کنند که دیواره های شهر قدیمی نزدیک به دروازه توپکاپی و مسیدیه کوی هستند.

دراستانبول اکثر اتوبوس ها، از ساعت 6 صبح، تا 12 شب، مشغول کار می باشند واز ساعت 10 شب به بعد، تعداد اتوبوس ها، کمتر می گردد. بعضی از خطوط بین مراکز اصلی، شبانه روزی هستند، البته متروباس، همیشه در فواصل نیم ساعتی، حرکت می کند.

لازم به ذکر است که پس از نیمه شب، هزینه ها دو برابرخواهد شد.
و نکته ی ضروری دیگر اینکه به عنوان یک توریست، بهتر است مترو و تراموا را در سلطان احمد و تکسیم استفاده نکنید، زیرا هیچ خط اتوبوسی در این مناطق موجود نیست.