ترکیه در سال‌های اخیر یکی از موفق‌ترین کشورهای جهان در جذب گردشگر بوده و پیش‌بینی شده بود با توجه به روند رو به رشد گردشگران این کشور و حجم بالای سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در زیرساخت‌های صنعت گردشگری ترکیه، این کشور در سال 2014 به یکی از پنج مقصد برتر گردشگری جهان تبدیل گردد.

سال 2008 تاکنون بدلیل هزینه پایین گردشگری سلامت در ترکیه، تعداد زیادی از گردشگران آمریکایی، ترکیه را به‌عنوان مکانی برای گذراندن تعطیلات و افزایش سلامت روحی و جسمی خود انتخاب میکنند.

گردشگری در ترکیه


امروزه بخش اعظم گردشگران ترکیه از کشورهای آلمان، روسیه، انگلیس و ایران بوده و مابقی هم از کشورهای بلغارستان، هلند، گرجستان، فرانسه، سوریه و ایتالیا میباشند.


همچنین تنها کشور جهان در سال 2009 بوده که با وجود وقوع بحران جهانی اقتصادی و شیوع آنفلوآنزا، همچنان تعداد گردشگرانشافزایش می یافت.دولت ترکیه قصد دارد تا سال 2023 درآمد این کشور از محل صنعت گردشگری را به دو برابر افزایش داده و با میزبانی از سالانه 50 میلیون گردشگر، 50 میلیارد دلار ارز وارد چرخه اقتصادی ترکیه نماید و این کشور را در جمع پنج مقصد برتر گردشگری جهان بگذارد.

گردشگری در ترکیه
کسب عنوان" پایتخت فرهنگی اروپا "برای استانبول در سال 2010 با جذب بیش از 30 میلیون گردشگر به این کشور همراه بود که درآمد توریسم را نیز به 24.9 میلیارددلار آمریکا رسانید.
همچنین شهرهای توریستی ترکیه که اکثر گردشگران از آنها دیدن می کنند عبارتند از استانبول ، آنتالیا ، آنکارا ، کوش آداسی ، قونیه و ازمیر.